Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

JSOU KOTCE a jsou kotce

11. 09. 2013 23:01:03
Máme mnoho směrnic, norem, standardů, předpisů, prováděcích vyhlášek, zákonů. v roce 2011 si Češi mohli přečíst alarmující zprávy typu: zhruba 50 milionů slepic v EU stále ještě trpí v nevyhovujících podmínkách klecového chovu

Článek pak dál rozebírá utrpení slepic a jejich obtížnosti vyrovnat se svým osudem.

Člověk si místo nebohého kuru klade otázky "hrabat či nehrabat".... Ale my jsme nepropadli skepsy a dokázaly jsme problém vyřešit. Studie o otázce kotců a trpících slepicích byly realizovány početnými týmy, byly sepsány analýzy, publikovány studie, přijaty závěry, a slepice si snáší dál. Tak nějak to mohlo asi být, zvířata jsme pořešili, ochránci přírody, fauny, a jiné spolky bojující za práva němé tváře byly spokojeny.

Navštívila jsem jenom pár domovů pro seniory, viděla vybavení, zařízení, pomůcky. Všechny domovy o sobě píší ve smyslu: rozumíme, chápeme, pomáháme, podporujeme, empatie, profesionalita, vhodné pro, nejmodernější vybavení. Jedna radost. Jen do nějakého rychle vklouznout a bude o mne přepychově postaráno, by si člověk po přečtení všech těch web stránek mohl až myslet.

Posedím se u recepce do křesla. Nádherného, s bílými potahy, fakt moc prima jako kus dekorace. "Pomóc! Prosím pomozte mi se zvednout!" snažím se dovolat pomoci, zapadlá do nízkého měkkého křesílka.

Vysvobození bylo naštěstí rychlé a já hledám toaletu.

Ale proč tu nejsou u mísy madla? Přece jsem je v některých domovech seniorů viděla? Už jsem měla možnost setkat se s koupelnami vybavenými sedátky ve sprchovém koutě, ale i bez. Zde jsem se dívala na vanu s vířivkou, krásnou, s vysokými schůdky. A představovala si, jak mne dva lidi strkaji po těch "nebeských" schůdcích nahoru do vany a pak jak mne ti dva jako Pat a Mat tahají z vody ven.

Mají tu i sprchové kouty. Rozhlížím se v něm po zvonku-alarmu, kterým se dá přivolat pomoc. Super, tu ho mají, naštěstí. Někde je pouze jeden zvonek a to u lůžka ve vzdálenosti hodné ruky Saxány. Nevím, proč jen u lůžka, asi špatně má být jen a pouze na posteli.

Bohužel často v koupelnách, je-li vám život milý, se vám nesmí zatočit hlava a upadnout. Zvonek tu není široko daleko. Možná se dostává na přivolání pomoci píšťalka...

Konečně, tu se mi to líbí, je tu i park mohla bych chodit ven, ale musím se vybavit skládací židličkou, lavičky v parku buď ještě nejsou či už nejsou. Nevadí do paku tedy nepůjdu, skládací židličku neunesu a celý park na jeden zátah neprojdu.

Po tak úmorném dni ve snaze neušpinit bílý potah, neuklouznout ve sprše, vylézt alepoň trochu důstojně z vany i oželení tůry po parku padnu do postele.

Jen mne děsí ta přitahovací hrazdička co mi visí nad hlavou. Jejím úkolem má být mi pomoct vstát. Koukám na tu zavěšenou věc co funkcí spíše posilovadlem jest a říkám si, že můj papoušek by z toho měl radost. Já však potřebuji tyč u postele o kterou se opřu.

Jsem ve smyšleném, ale i skutečném českém domově pro seniory.

V zařízení sociálních služeb pro obyčejné lidi na sklonku života, kteří už nemají hodnotu ani těch vajec, tak nač ztrácet čas s nějakými normami.

To jsem nestačila požádat o pomůcky pro sebeobsluhu. Nemám rodinu, která by mi mohla koupit hrníček, příbor, talířek přizpůsobený tak, abych se mohla najíst sama.

Co myslíte mám požádat spolubydlícího vedle na posteli?

Třeba mi dá loka, když už spolu sdílíme jednu skříň.

Autor: Romana Rosenbaum | středa 11.9.2013 23:01 | karma článku: 10.28 | přečteno: 373x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

SRN pozastavila živnost prostitutek

Naopak se připouštějí výjimky ze zákazu návštěv nemocnic a sociálních ústavů. Porodu se smí účastnit další, rodičkou zvolená osoba, ta se smí také setkávat s matkou a dítětem v porodnici i později.

1.4.2020 v 11:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Červenka

Stát není charita aneb život s Coronou

Koronavirová masáž pokračuje a kromě toho, že stát čím dál víc omezuje naše svobody, tak se to snaží kompenzovat rozhazováním na všechny strany a zdá se, že pro všechny.

1.4.2020 v 9:20 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 718 | Diskuse

Jan Řeháček

Koronavirus: připravte si šroubovák, budeme utahovat

V souvislosti s pokračující pandemií viru SARS-CoV-2 dojde ke zpřísnění nouzového režimu na území ČR. Další omezení se dotknou i doposud nepostižených složek společnosti a vstoupí v platnost dnes o půlnoci. Popřípadě po švestkách.

1.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 626 | Diskuse

Jan Dvořák

Apríl!

Je otázkou, jestli se karanténa vztahuje taky na obvyklé prvodubnové „srandičky“. Pro případ, že nikoli, prezentuji bez rizika smazání malý aprílový žertík ve vizuální podobě.

1.4.2020 v 9:07 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 277 | Diskuse

Irena Aghová

Marcus Tullius Cicero: 2. Potlačení převratu.

Jestliže Marcus Tullius Cicero hledal usilovně, jaký má politik význam mezi ostatními lidmi, pak se to nyní dozví na svou vlastní kůži. Jeho osud se pomalu naplňuje.

1.4.2020 v 8:59 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 124 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 522

jak krásné je žít

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz